LYS Doğru Tercih Rehberi

Puana göre değil, isteğinize göre tercih yapın

Adayların gönüllerindeki bölüme girebilmesi için iyi bir tercih listesi oluşturması şart. Alınan puan ne kadar yüksek olursa olsun, doğru bir tercih listesi ile hedefe ulaşmak mümkün. Bu nedenle uzmanların doğru tercih tüyolarını dinlemekte yarar var.

Tercihte püf noktalar ve tercih takvimini iyi izleyin. Tercihlerinizi puana göre değil, isteğinize göre sıralayın. Unutmayın, sınava giren bazı adaylar daha önce yerleştirildikleri bölümden memnun olmadığı için tekrar şansını deneyenlerden oluşuyor. Ayrıca yüksek puan aldığı için bu puanın boşa gitmemesi için pek de istemediği bölümleri tercih listesine yazıp, bu yıl hedeflerine ulaşmak için tekrar sınava girenler de bulunuyor. Gelecek sene sizler de aynı durumda olmak istemiyorsanız gerçekten ne istediğini iyi bilerek, tercih listenizi oluşturun. 

Meslek seçimi konusunda kararsız olup, etki altında olanlar, meslek seçimi ile ilgili ipuçlarını iyice okuyun. Önce neleri yapmaktan hoşlandığınızı, kişilik özelliklerinizin seçeceğiniz mesleğe uygun olup olmadığını, beklentilerinizi ve hangi alanda yeteneğiniz olduğuna karar verin. Sonra tercih listesini oluşturun. Mutlaka ve mutlaka düşündüğünüz mesleğin ortamını görün, mensupları ile konuşun, o eğitimi alanların kapısını çalın. Gideceğiniz üniversitenin imkanlarını inceleyin.

Vakıflardan üniversitelilere destek

Üniversiteli olup, maddi sorunlarla boğuşanları unutmadık. Çeşitli vakıf ve kamu kuruluşlarının birbirinden cazip burs imkanları var. Koşulları size uyanları inceleyin, ihtiyacınız varsa şimdiden başvurun.

Puanları umduğu gibi gelmeyenler için alternatif çok. Puanına değil de yeteneğine güvenenleri unutmadık. Üniversitelerin yetenek bölümleri ve başvuru tarihlerini inceleyin.

Türkiye'de bulunan vakıf üniversitelerini YÖK'ten aldığımız listeye göre kimlik kartlarını oluşturduk. Her üniversite ve yüksekokulun kartı size onlarla ilgili ipuçları verecektir.

Tüm devlet üniversitelerinin liste ve web sayfalarını da unutmadık.

Gelecekteki yaşamın temellerini atacağınız yeri seçerken aman dikkat!Tercih yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Başarı sırasına göre tercih yapın

Tercih yaparken 'Y' ile başlayan bölümdeki (Y-YGS, Y-TM, Y-MF,Y-TS, Y-DİL) puanları ve sıralamaları kullanacaksınız. Bu bölümde ise daha çok kullanacağınız sütun 'Alanında' sütunu. Bu sütunda yer alan ve başında '0(sıfır)' olan rakam sizin o puan türündeki sıralamanızı gösterecek. Tercih yaparken bu sıralamayı kullanmaya özen gösterin. Puanlar yanıltıcı olabilir.  

Devlet ve vakıf üniversitesi ayrımına dikkat edin

Devlet üniversiteleri dönemlik harçlar dışında öğrencilerden ücret talep etmez. Vakıf üniversiteleri ise burslu olan bölümler hariç yıllık öğrenciden ücret alırlar. Bazı öğrenciler vakıf üniversitelerinin puanının düşüklüğüne aldanarak dikkat etmeden vakıf üniversitelerini seçiyor. Kayıt için gittiklerinde de ücret miktarını duyunca şok oluyorlar. Bu nedenle tercih ettiğiniz üniversitenin devlet mi, yoksa vakıf mı olduğunu iyi bilmeniz gerekiyor. Dikkatli olmakta fayda var.

Özel koşulları mutlaka okuyun


Tercih kılavuzunda puan ve sıralamanın yanında özel koşul numaraları bulunuyor. Bu numaralar o bölümle ilgili özel bir durumun olduğunu gösteriyor. Bu koşulları dikkatle okumalısınız. Örneğin bu koşullarda diyebilir ki, "Bir yıl İngilizce zorunlu hazırlık var." ya da "Bu yılki derslerimiz merkez kampusta değil, farklı bir ilçede görülecek." Bu gibi sürprizlerle larşılaşmamak için özel koşulları incelemenizde fayda var.

Nuran Çakmakçı HÜRRİYET